close
تبلیغات در اینترنت
مختصری از صحن حضرت زهرا(س)

مختصری از صحن حضرت زهرا(س)

براستی تو کیستی که وجود مبارکت حرف تازه خداوند بود و خیر کثیر"انا اعطیناک الکوثر"

تو کیستی که نامت از اسماء حق مبارک و تعالی مشتق گردیده و بر عرش چنین نوشته شده است:"انا الفاطر هذا فاطمه"

تو کیستی که بنا بر فرموده امام باقر (ع) خداوند تو را از نور عظمت خویش آفربد و به واسطه نور تو آسمان و زمین منور شد و خداوند در برابر سوال ملایکه از این نور فرمود:".....از این نور پیشوایان دین را بر خواهم انگیخت."

ای مهین بانوی هر دو جهان تو کیستی که وجودت سرمشق همه پاک نهادان و سرلوحه عمل نیک اندیشان عالم است؟اما ای لطیفه رحمانی و ای عطیه یزدانی در مدت عمر کوتاه پر برکتت در این دنیای فانی بر یو چه گذشت وبا تو چه ها کردند که به هنگام عروجت به آسمان ها و وداعت با زمینیان مزارت را از همگان پنهان کردی و تا قرنها و قرنها شیعیان و دلسوختگانت را برای یافتن نشانی از قبر مطهرت حسرت به دل گذاشتی تا چشم به راه ظهور فرزندت مهدی موعود (عج)باشیم که او ما را بر مزارت رهنمود گرداند.انشاا...

ای فاطمه جان فرزندانت در این برهه و در ایران اسلامی می دانند که هر جا نام نشانی از حضرت علی (ع)هست نام و نشانی هم از شما باید باشد.لذا ستاد بازسازی عتبات عالیات با عنایات خداوند متعال و یاری گرفتن از حضرت امیر (ع) و زهرای اطهر(س) اکنون توانسته است در نجف اشرف و در جوار بارگاه ساقی کوثربا همکاری تولیت حرم مطهر علوی،دیوان وقف شیعی عراق و تاییدات حضرت آیت ا... سیستانی ،ساخت صحن حضرت زهرا (س) را با مشخصات ذیل آغاز نماید.

_ طرح توسعه حرم مطهر حضرت علی (ع)به مساحت 220830متر مربع( در زمینی به طول 400 متر و عرض 150)

شامل:

1. قسمت زیارتی به مساحت 109000 متر مربع

2. قسمت عمومی به مساحت کل 97950 متر مربع با کاربری:

  • موزه به مساحت 17900 متر مربع، کتابخانه به مساحت 16300 متر مربع ،
  • بخش اداری و اطلاع رسانی به مساحت 22550 متر مربع ،
  • مهمانسرا و رستوران حرم به مساحت 23400 متر مربع ،
  • سرویس های بهداشتی و وضوخانه به مساحت 6800 متر مربع و
  • پارکینگ به مساحت 11000 متر مربع

3.فضاهای جانبی به مساحت13880 متر مربع شامل:

  • ساختمان تاسیسات موتورخانه های مرکزی به مساحت 2780 متر مربع ،
  • قدمگاه امام زین العابدین (ع) به مساحت 3200 متر مربع،
  • تونل زیر گذر به مساحت 3900 متر مربع و
  • رواق های اطراف مجموعه به مساحت 4000 متر مربع.

 

 

 

 

 

ساخت صحن مبارک حضرت زهرا (س) در حرم امیرالمؤمنان علی(ع) با 220 هزار مترمربع، پیشرفت 60 درصدی دارد. تاکنون 60 درصد این پروژه انجام شده و مرحله باقیمانده شامل نازک‏کاری و توکاری شبستان 100 هزار متری با معماری اصیل ایرانی است.

کشورهای زیادی در مزایده طراحی صحن حضرت زهرا (س) شرکت کرده بودند که طرح جمهوری اسلامی از سوی دانشکده معماری دانشگاه شهید بهشتی برنده این مزایده شد.

این طرح با معماری اصیل ایرانی و اسلامی ساخته خواهد شد و نمایانگر هنر ایرانی در کنار اعتقادات عمیق دینی و مذهبی و علاقه مردم ایران به اهل بیت (ع) خواهد بود.

تنها شبستان و محل استراحت زائران که دارای امکانات گرمایشی و سرمایشی است، 100 هزار متر مربع وسعت دارد که باعث رفاه حال خیل عظیم زائران امام اول شیعیان خواهد شد. شبستان در فاز اول طرح توسعه حرم علوی قرار دارد که شروع فعالیت عمرانی در این فاز از حدود یک سال و نیم پیش آغاز شده، همچنان ادامه دارد و تاکنون به طور غیرقابل باوری حدود 60 درصد پیشرفت داشته است. مرحله باقیمانده شبستان صحن را نازک‌کاری و توکاری آن شامل می شود که در این بخش، حساسیت خاصی به کار معماری اصیل ایرانی وجود دارد و این امر نیاز به هزینه‌ بیشتری است. این طرح به طور منطقی چهار سال دیگر طول می‌کشد با این وجود، دوستان ما در این مجموعه تلاش می‌کنند که تا دو سال دیگر کار را به پایان برسانند.

برچسب ها: <-TagName->